Martin

WYBÓR MUZYKÓW Z CAŁEGO ŚWIATA – DOŁĄCZ DO RODZINY

PEŁNA NAZWA
C.F Martin & Company

ROK ZAŁOŻENIA
1833

MIEJSCE ZAŁOŻENIA
Nowy Jork, USA

PRODUKTY
Gitary akustyczne, gitary basowe, struny

OFICJALNA STRONA
www.martinguitar.com

Historia brandu

Gitary Martin nie są zwykłymi instrumentami. To grająca historia; część długiej linii legendarnych modeli, sięgającej początków firmy w 1833 roku. Na tych gitarach grywali przy ogniskach żołnierze walczący w wojnie secesyjnej. Pomogły one ukształtować charakter nowoczesnej muzyki na przełomie XIX i XX wieku. Komponowały na nich pierwsze supergwiazdy, takie jak Jimmy Rodgers i Gene Autry. Dekady później gitary Martin porwały tłum na Woodstocku. Potem przyszedł czas, by zająć scenę w programie MTV Unplugged. Obecnie ich brzmienie można usłyszeć w niezliczonych klasycznych i współczesnych utworach, przynależnych do różnorodnych gatunków muzycznych. Na Martinach tworzyli tacy artyści, jak Hank Williams, Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Neil Young, Ed Sheeran, John Mayer, Seth Avett i wielu innych; stworzyli swoistą ścieżkę dźwiękową dla ubiegłego wieku. Podobny soundtrack dla nowego stulecia właśnie się pisze; ponownie przy udziale gitar Martin.

RODZINNY BIZNES

F. Martin & Co. jest firmą rodzinną od czasu, gdy pierwsza gitara zeszła ze stołu warsztatowego Christiana Fredericka Martina w 1833 roku. Sześć pokoleń rodziny Martin prowadziło ją przez niezliczone zmiany w świecie i w muzyce. Każde pokolenie przekazywało następnym to, co najważniejsze: oddanie rzemiosłu, staranność i cierpliwość w pracy, utrzymywanie najwyższych standardów jakości, dalekowzroczność i konieczność ochrony środowiska. To zachowanie tradycji przy jednoczesnym podążaniu z duchem czasu. Kiedy kupisz jeden z tych instrumentów, zrozumiesz dokładnie, dlaczego tak ważne jest, że Martin pozostał firmą rodzinną przez tak długi czas.

INNOWACJE NA PRZESTRZENI WIEKÓW

Założyciel firmy, C. F. Martin Senior, wynalazł w połowie XIX wieku ożebrowanie X-bracing w celu wzmocnienia korpusu gitary i uzyskania bogatszego brzmienia – technika ta jest nadal szeroko stosowana. Jego eksperymenty z konstrukcją stworzyły kształt i brzmienie amerykańskiej gitary akustycznej typu flat-top, którą znamy dzisiaj. Kilkadziesiąt lat później Frank Henry Martin stworzył model Dreadnought; prawdopodobnie najważniejszy i najbardziej wpływowy korpus gitary, jaki kiedykolwiek powstał. C. F. Martin IV przełamał schematy dzięki serii X oraz rewolucyjnemu modelowi SC-13E. Równoważenie tradycji z innowacyjnością to tylko jedna z wielu rzeczy, które Martin robi dobrze. I zawsze tak będzie.